Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Sararmış Ayakkabı Nasıl Beyazlatılır?
26.01.2023

Sararmış Ayakkabı Nasıl Beyazlatılır?

Günlük giydiğimiz spor ayakkabılarımız için beyaz en popüler renktir. Spor giyimde, günlük elbiselerle ve hatta ofis takımlarıyla giyilebilirler. Birçok kişi açık ve parlak tonları özellikle tercih eder. Bu nedenle uzun süre giyilmiş spor ayakkabıları orijinal beyazlığına döndürmek herkes için önem arz eder. Onları evde nasıl beyazlatacağınızı bilmek önemlidir. Çok yönlü kombin olabilen beyaz sneaker ayakkabı modelleri birçok kişinin gardırobunda mutlaka bulunmaktadır. Ancak beyaz ayakkabılar hem kolay kirlenmesi hem de zaman içerisinde göz alıcı beyazlıklarını kaybedip sararmaları sebebiyle can sıkabilir. Hatta ayakkabılarınızı yanlış bir yıkama işlemi sonra bile sararmayla karşılaşabilirsiniz. Bu yazıda, beyaz spor ayakkabıları canlandırmak için izleyebileceğiniz yollardan bahsedeceğiz.

Beyaz Spor Ayakkabı Neden Sararır

 

Sararmış Ayakkabıyı Beyazlatma Yöntemleri

Sararan beyaz ayakkabı beyazlatmanın en hızlı yolu elbette kuru temizlemedir. Bir profesyonelin elindeki özel araçlar ve yöntemler sayesinde spor ayakkabılar mağaza vitrinindeki gibi ilk beyazlıklarına dönecektir. Ancak buna ayırmak istediğiniz bütçeniz veya zamanınız yoksa aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Nemli bez yardımıyla lekeleri temizlemeyi deneyin. Eğer yeterli gelmiyorsa bez yerine orta sertlikte bir fırça ve beyaz çamaşırlar için kullanılan az miktarda sıvı deterjandan yardım alabilirsiniz.
 • Eğer bağcıklar da sarardıysa ayakkabıdan çıkararak onlara ayrı şekilde müdahale edin. Bağcıkları makinede yıkamak en kolay yöntemdir.
 • Kirlere henüz tazeyken müdahale edin. Hangi yöntemi uyguluyor olursanız olun ayakkabınızın lekelendiğini gözlemlediğiniz anda müdahale edin. Çünkü zaman içerisinde kirler emildiği için ayakkabınızın sarardığını fark edeceksiniz.

Diş macunu ya da limon, karbonat gibi ürünler beyaz ayakkabı temizliği için çokça önerilmektedir. Ancak ayakkabı yüzeyi hassastır ve bu ürünler onu aşındırabilir. Bu nedenle riske girmeyin.

Jump Erkek Beyaz Spor Ayakkabı Modelleri

Beyaz ayakkabılar sanılanın aksine kış aylarında da çokça tercih ediliyor. Bakımı yaz aylarına kıyasla daha zahmetli olsa da beyaz bir çift, çoğu kıyafetiniz için en doğru kombin olmaya devam edecek. 

Sararmış Ayakkabı Tabanı Nasıl Beyazlatılır?

Ayakkabının yüzeyine kıyasla taban kısmı daha güçlü bir müdahale gerektirecektir. Sararan ayakkabı tabanı beyazlatma işlemi için
daha sert fırçalar ve daha yoğun bir karışıma ihtiyaç duyulabilir. Ayak tabanlarını beyazlatmak için klor içeren maddeler kullanılmamalıdır. Sararan beyaz ayakkabıların bir sebebi de budur. Aşağıdaki yöntemler, tabanın beyaz rengine dönmesine yardımcı olacaktır.

 • Sabun çözeltisi. Tabanı bir fırça veya bezle yoğun bir şekilde temizlemek gerekir. Kimyasal temizleyici yöntemler, deri ve süet spor ayakkabılar için önerilmez.
 • Deri ve süet başta olmak üzere tüm ayakkabılarınız için ayakkabı beyazlatıcı boyalar kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayakkabı boyaları onları temizlese de yeni alınmış gibi beyaz görünmesini sağlayacaktır.
 • Karbonat. En az orta sertlikte bir fırçayla sulu çözelti halinde uygulamayı deneyin.

Sararmış Ayakkabı Temizlerken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

 • Kirlenen ayakkabılara temizlenmediği takdirde zaman içerisinde sararacaktır.
 • Yıkama öncesi ayakkabıların ön temizlikten geçirilmemesi sararmaya sebebiyet verebilir. Makineye atıyorsanız öncesinde toz, kir, taş ve diğer kirletici maddelerden arındırılmalıdır.
 • Deterjan kullanımına tepki olarak da ayakkabı kumaşınız sararabilir. Bu nedenle üretici tavsiye etmiyorsa deterjan kullanmayın ve farklı temizlik yöntemlerine başvurun.
 • Ayakkabıların yanlış kurutulması da sararmaya sebebiyet verebilir. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakılan kurutma yöntemi kısa sürede sonuç veriyor olsa da ayakkabılarınızın sararmasına neden olacaktır. Benzer şekilde kurutma makineleri gibi doğrudan sıcak havaya maruz bırakılan kurutma yöntemleri de ayakkabınızı sarartabilir.
 • Spor ayakkabılarını sıcak suda yıkayın. Sıcaklığı 40 dereceyi geçerse dokuların sararma ve dökülme riski vardır.

Özetleyecek olursak beyaz ayakkabılar neden sararır sorusunun en temel cevabı ayakkabınızın bakımını aksatıyor ya da yanlış şekilde temizliyor olmanızdır. En doğru yöntemleri uygulamak için buraya tıklayıp önceki makalemize mutlaka göz atmalısınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.