Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
01.11.2022

Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Belirli bir müddet kullanım sonrası kötü kokular ve lekelenmeler sebebiyle spor ayakkabı temizliği ihtiyacı doğabiliyor. Nasıl yapacağınızı biliyorsanız ayakkabı temizlemek çok zor bir iş değil. Her şeyi doğru yaptığınız takdirde, temizledikten sonra yeni alınmış gibi görünürler ancak hatalı bir işlemde deforme olabilirler.

Spor ayakkabılarını nemli bez ve çok az miktarda sıvı deterjan yardımıyla elle temizlemek kolaydır. Profesyonel spor ayakkabı temizleme ürünleri de kullanabilirsiniz. Önce kaba kirleri ılık su eşliğinde fırçalayın. Sonra deterjanı köpürtün ve fırçaya uygulayın. Deterjanı doğrudan ayakkabıya uygulamaktan kaçının, zarar verebilirsiniz. Dairesel hareketler yapın. Bu, kumaştaki kiri gevşetmeli ve ayakkabınızda kirli bir köpük tabakası oluşturmalıdır. Ardından normal bir bezi suyla nemlendirin ve kirli köpüğü silin.

Spor Ayakkabı Temizliğinde Püf Noktalar

Lekeleri elle ve hızlıca temizleyin. Ürünü ne kadar hızlı yıkayıp temizlerseniz kiri çıkarmak o kadar kolay olur. Özellikle beyaz ayakkabı temizleme işleminde 1-2 hafta giyilmiş ve arada temizlenmemiş spor ayakkabınızın yüzeyini, kiri emeceğinden dolayı temizlenmesi kolay olmayacaktır.

Ayakkabı deodorantı satın alın. Her zaman spor ayakkabı giyiyorsanız, spor ayakkabıların içini koku kaynağı olan bakteri üremesinden koruyacak bir deodorant kullanın. Hem ayakkabılarınız ferah bir kokuya kavuşur hem de kötü kokuların oluşumunu yavaşlatırlar.

Ayakkabı tabanlığını temiz tutun. Bazen kötü kokuların kaynağı ayakkabı tabanlığı olabiliyor. Memory foam olmayan ayakkabı tabanları makinede düzenli aralıklarla yıkayabilir, yedek tabanlık satın alabilirsiniz.

Düzenli aralıklarla havalandırın. Ayakkabınızda kötü kokuların oluşmasını beklemeyin. Fırsat buldukça havalandırın.

Profesyonel hizmet alın. Ayakkabılarınız sizin için çok değerliyse ya da temizlemeye vaktiniz yoksa işi profesyonellere bırakabilirsiniz. Spor ayakkabılarının temizlenmesi ve bakımı için çeşitli hizmetler sunan kuru temizleyiciler vardır.

Beyaz Spor Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Beyaz spor ayakkabı temizleme yöntemleri ürünün malzemesine göre değişse de en iyi çözüm günlük ve bölgesel temizliktir. Ilık su ve nemli bezle ya da yumuşak bir fırça yardımıyla herhangi kimyasal temizlik ürünü kullanmadan yapılacak ayakkabı temizliği en doğrusudur. Çamur lekesi vb. durumlarda hızlı müdahale ederseniz lekeyi emmeyeceği için yeterli olacaktır.

Zorlu lekeler için kimyasal ürünler kullanmak isteyebilirsiniz. Beyaz ayakkabı temizliği işleminde kimyasal temizleyici kullanmadan önce kurşun kalem silgisiyle temizlemeyi deneyin. Her mutfakta bulunan limon, kabartma tozu, beyaz sirke, gibi malzemeler ya da diş macununun da ayakkabı temizleme yöntemlerinde kullanılmasından bahsediliyor ancak bu yöntemlerden sakının. Su harici bir malzemeyle yapılacak temizliklerde ayakkabınızı riske atarsınız.

Spor Ayakkabı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ayakkabılarınızı elde temizlemeye çalışın. Deri ve süet ayakkabılar başta olmak üzere hiçbir ayakkabınızı mümkünse çamaşır makinesine atmayın.
  • Kimyasal temizlik ürünü kullanarak yapacağınız spor ayakkabı temizliğinde ilk olarak göze çarpmayan bir alanda reaksiyonu test edin. Ayakkabı temizliği için kullanacağınız temizlik ürününün beklenmedik bir etkileşimi olabilir.
  • Ayakkabılarınızı giymeden önce tamamen kuruduğundan emin olun. Yeterince kurumamış ayakkabılar kötü kokuya sebep olur.

Ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanır mı?

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesine koymak kesinlikle onları temizleyecektir ancak bu yöntem sağlıklı değildir. Çünkü ayakkabının daha hızlı yıpranmasına ve hatta deforme olmasına yol açabilir. Bazı ayakkabılar ise hiçbir şekilde makineye atılamaz. Örneğin süet ve deri ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkamamalısınız. Bunun haricinde Jump dahil birçok marka bunu önermez ve doğabilecek sorunlar için sorumluluk almaz. Yine de en pratik yöntem olması sebebiyle bazı spor ayakkabıları makinede düşük sıcaklıkta yıkama yolunu tercih edebilirsiniz. Burada ise dikkat etmeniz gereken en önemli faktör giymeden önce ayakkabıların tamamen kuruduğundan emin olmanızdır. Islak ayakkabılar kokuya sebep olur ve bu durum sizi oldukça rahatsız eder.

Spor Ayakkabı kaç derecede yıkanır?

Ayakkabılar mümkün olduğunca düşük sıcaklıkta ve kısa programda yıkanmalıdır. Aksi takdirde yıpranır ve deforme olabilir. 30 °C civarlarında sıkma yapmadan yıkanması yeterli olacaktır. Yumuşatıcı kullanmadan, çamaşır torbası içerisinde yıkamanız daha olumlu sonuçlar doğuracaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi deri ve süet ayakkabılar makineye atılmamalıdır, tekstil ürünü ayakkabılarda ise sorumluluk tüketiciye ait olup marka garantisi dışındadır.

Spor Ayakkabı nasıl kurutulur?

Spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde veya elde yıkamanız fark etmez. Kuruturken şunlara dikkat etmelisiniz; Spor ayakkabılar asla kurutucuya atılmamalı, hava ile kurutulmalıdır. Bunu daha hızlı yapmak için biraz gazete buruşturun ve ayakkabılarınızı bununla doldurun. Kağıt nemi çeker ve ayrıca ayakkabılarınızı kurudukça formda tutar. Nemli kağıdın zaman zaman değiştirilmesi tavsiye edilir. Ayakkabıları kuruması için temiz havaya veya havanın iyi dolaştığı bir yere yerleştirmek en iyisidir. Kumaşı ağartabilecek doğrudan güneş ışığından kaçının. Ayakkabıların kuruması için doğrudan ısıtıcının üzerine yerleştirilmesi de önerilmez. Ayakkabı çok sertleşebilir ve malzeme zarar görebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.