Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Ortopedik Ayakkabının Faydaları Nelerdir?
18.10.2022

Ortopedik Ayakkabının Faydaları Nelerdir?

Ortopedik ya da diğer adıyla anatomik ayakkabılar konusunda insanlarda bir yanılgı söz konusudur. Bu ayakkabılar fiziksel bir rahatsızlığı bulunan hastaların şikayetine göre tasarlanmış medikal ayakkabılardır. Bir uzman tarafından reçete edilmiş olması gereken bu tıbbi ürünler ilgili hekimin kontrolünde ve takibinde giyilmelidir. Zarar görmüş ayakları olan engelliler için tasarlanmış özel bir şekle sahip ayakkabılardır. Bu tür ayakkabılar, patolojik değişiklikler ve kişinin rahatsızlığı dikkate alınarak genellikle kişiye özel üretilir. Ortopedik terlik ve ayakkabı doktor yönlendirilmesiyle tedarik edilmelidir. İnternette bu isimle satılmakta olan ürünlere dikkat edilmeli ve mümkünse resmi belge istenmelidir.

Ortopedik ayakkabı nasıl olmalıdır?

Ortopedik ayakkabı genellikle; kısa topuklu, ön tarafta geniş boşluklu, içinde parmaklarınızı hareket ettirmesi kolay, taban yapısı belli bir esnekliğe sahip, gövdesi kemer desteği ile donatılmış ürünlerdir. Üretim malzemesi yumuşak, dayanıklı, nefes alabilir olmalıdır. Esnekliği yüksek, çeşitli yerlerinde kalınlaşmalar bulunan, vücut ağırlığını ayağa doğru şekilde dağıtan, kemerin istenen bükülmeyi korumasını sağlayan ve en önemlisi de belirgin şekilde daha rahat ettiren bir iç tabana sahiptir.

Ortopedik bebek ayakkabısı almalı mıyız?

Ortopedik Ayakkabıyı kimler kullanmalıdır sorusuna gelirsek; Bebeklere 2 yaşından önce mecbur olmadıkça ortopedik ayakkabı giydirilmemelidir. Mümkünse patik ve kalın çoraplarla idare edilmelidir. Eğer bebeğinizde doktor teşhisiyle bir rahatsızlık tanısı konmadıysa ve ortopedik ayakkabı önerilmediyse, ayağını sıkmayacak rahat bir çift spor ayakkabı yeterli olacaktır. Ayağın doğru oluşumu bebeğin ilk adımlarıyla başlar. Ebeveynler bu süreci dikkatle izlemeli ve uygun koşulları oluşturmalıdır. Düztabanlığın önlenmesini sağlamak ve alt bacak ile ayak kaslarını güçlendirmek için çocukla jimnastik yapın, özel masaj minderleri ile antrenman yapın, çıplak ayakla daha sık yürütün.

Ortopedik Çocuk Ayakkabısı faydalı mıdır?

Çoğu zaman üreticiler, ebeveynlerin korkularını kendi avantajlarına kullanırlar. Sağlıklı çocukların ortopedik ayakkabıya ihtiyacı yoktur. Ancak tüm ebeveynler, ayağın tam oluşumu için kasların çalışması gerektiğini bilmiyor. Bu nedenle muayene ve ortopedist tavsiyesi olmadan ortopedik ayakkabı satın alıyor. Bir çok anne ve babanın bu ayakkabılara yaklaşımı yanlıştır. Ortopedik ayakkabının çocukların ayak gelişimine faydalı olacağını ve doktor tavsiyesi olmasa bile giyilmesinin doğru olacağını düşünüyor. Ancak tam aksine eğer ihtiyacı yoksa çocuğunuzun bu tür ayakkabılar giymesi ayak gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.Buraya tıklayarak Bu konuda detaylı bilgi için daha önce hazırladığımız makalemize göz atabilirsiniz.

Ortopedik Çocuk Ayakkabisi

Ortopedik terlik modelleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Ortopedik bayan terlikleri en çok tercih edilen faktördür. Sipariş talimatı ortopedi doktoru tarafından verilir. Her iki bacaktan ölçü alınır. Hastalıklı ayağın şekline ve boyutuna uygun olmalı, yeterince hafif, elastik, dayanıklı olmalı ve kullanım sırasında deforme olmamalıdır. İç yüzeyi pürüzsüz olmalı, pürüzlü dikişler olmadan, ayakkabının içindeki ayağın ağrılı yerleri, deforme olmuş parmaklar üzerindeki çöküntüler, kemik çıkıntıları sıkılarak serbest bırakılmalıdır. Herhangi bir ortopedik ayakkabının üstü yumuşak deriden yapılır; bazen ayakkabıların yanlarında sert deri kullanılır. Tabanlık olarak deri, mantar, keçe kullanılmaktadır.

Ortopedik ayakkabı modelleri ve spor ayakkabı arasındaki fark nedir?

Ortopedik terlik ve ayakkabılar doktor tarafından reçete edilen ve ayakta oluşan bir rahatsızlık sonucunda kullanılması gereken tıbbi ürünlerdir. Spor Ayakkabılar ise ayaklarında özel bir fizyolojik rahatsızlığı bulunmayan insanların; günlük ve spor faaliyetlerinde tercih edecekleri, ayaklarını korumayı ve rahat ettirmeyi amaçlayan genel kullanıma yönelik ayakkabılardır. Spor ayakkabı kullanımında dikkat etmeniz gereken en önemli etken doğru beden seçimidir. Çevrimiçi mağazamızdan satın alacağınız Jump ayakkabılarımızda beden uyumsuzluğu durumunda dışarıda giyilmemiş olması kaydıyla 15 gün içinde iade hakkınızı kullanabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.