Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Spor Yaparken Hangi Ayakkabı Giyilmeli?
25.01.2023

Spor Yaparken Hangi Ayakkabı Giyilmeli?

Birçok spor dalı için size avantaj ve konfor sağlaması amaçlanmış ayakkabılar üretilmektedir. Jump ürün kataloglarında fitness yaparken giyebileceğiniz bir çift rahat spor ayakkabı ya da basketbol ve futbol maçlarında size avantaj kazandıracak birçok model mevcuttur. Hangi spor dalıyla ilgilendiğiniz ve profesyonellik seviyenize bağlı olarak göz önünde bulundurmanız gereken kriterler farklılıklar gösterecektir. Yaptığınız spor için tasarlanmış ayakkabıları tercih etmelisiniz. Büyük sivri uçlu spor ayakkabılarla koşmak veya ağır ayakkabılarla zıplamak, ayağın yükü düzgün bir şekilde dağıtmasını engellemekle kalmaz, yaralanmalara da yol açabilir. Sporda olduğu gibi günlük yaşamda da krampon gibi spor ayakkabılar giymemelisiniz. Spor esnasında rahatlık kazandırırlar ancak ayak sağlığı sorunlarına neden olabilecek uzun yürüyüşler için uygun değildirler. Bu yazımızda size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Basketbol Oynamak İçin Ayakkabı Seçimi

Basketbol Oynamak için Ayakkabı Seçimi

Basketbolda başarı, sadece fizik ve beceriyle sağlanmaz, aynı zamanda sporcunun rahatlığına da bağlıdır. Hiç kimse bir maçta kötü ayakkabılarla oynamak istemez çünkü bu durum becerilerini büyük ölçüde kısıtlayacaktır. Deneyimli bir sporcu ayakkabı seçerken öncelikle ergonomik olmasını amaçlar. Eğer değilse, kaliteli ya da şık bir çifti satın almanın bir gereği yoktur. Doğru ayakkabı seçimi maksimum konforu garanti eder, ancak seçim kriterlerini bilmek önemlidir. Bir basketbol müsabakasında hızlı manevralar, ani dönüşler ve yer değiştirmeler ayak bileğiniz üzerinde bir yük oluşturacaktır. Bu nedenle basketbol maçlarında en sık karşılaşılan yaralanma çeşidi ayak bileği burkulmasıdır. Eğer basketbol ayakkabınızı doğru seçtiyseniz ayağınız zemine güvenli bir biçimde sabitlenecek, ayrıca zıplama hareketleri sonucu zeminde oluşan darbe kuvvetini mümkün olduğunca emerek, hareketlerinizde denge sağlayacaktır. Özetle şunlara dikkat edilmelidir:

  • Ayağı kusursuz bir biçimde sarmalıdır. Manevra hareketlerinde ayakkabı ayak tabanınızla bütün halinde hareket etmelidir.
  • Sıklıkla zıplayacağınız için iyi derecede yastıklama yapmalı, yere her inişinizde zeminin uygulayacağı şoku emmelidir ve ayaklarınızda ağrı hissettirmemelidir.
  • Dönüş hareketlerinizde ayak bileğinizi desteklemeli ve bilek burkulmasını engellemelidir. Ancak hareket özgürlüğünüzü engelleyecek kadar da yüksek bilekli olmamalıdır.

Jump 22501 Erkek Basketbol AyakkabısıJump 22501 Erkek Basketbol Ayakkabısı

Futbol Oynarken Tercih Edilecek Spor Ayakkabılar

Futbol Oynamak için Ayakkabı Seçimi

Futbol ayakkabıları, ya da daha yaygın ismiyle kramponlar, futbol maçlarının vazgeçilmez ekipmanlarıdır. Uygun kramponların oyununuza fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Hız, teknik veya sadece sundukları konfor için bile tercih ediliyorlar. Bunun nedeni, ayakkabının her parçasına uygulanan teknoloji ve bunların üretilme biçimlerinin futbola özgü olmasıdır. Krampon seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ilk faktör hangi zeminde oynayacağınızdır.

  • Eğer bir çim sahada oynayacaksanız çim yüzeye iyi tutunabilmesi için kramponlarınızın uzun çivili olması gerekmektedir. Web sitemizdeki "Çim Saha Kramponu" ibaresine dikkat edin.
  • Salon futboluyla ilgileniyorsanız tabanı çivisiz modelleri tercih etmelisiniz, aksi takdirde çivili kramponlar salon zemininde takılıp hızınızı kesecektir.
  • En iyi halı saha ayakkabısı için ise web sitemizdeki kısa çivili erkek krampon modelleri ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Gerçek çim saha için tasarlanan kramponların çivisi halı sahalar için çok uzun kalacaktır. Halı sahada ihtiyaç duyacağınız şey kısa çivilerdir.

Bir diğer önemli husus ürünün malzemesidir. Ekonomik modellerde genellikle sentetik deri kullanılır. Hakiki deriye göre daha uygun fiyatlıdır ve deformasyona karşı dirençli olduğu için yeni başlayanlar için en iyi futbol ayakkabısı budur. Sentetik malzemeden üretilen kramponlar kolay kolay esnemez ve ayağın gerçek ölçüsüne göredir.

Jump 26752 Erkek Halı Saha AyakkabısıJump 26752 Erkek Halı Saha Ayakkabısı

Koşu için Spor Ayakkabı Önerisi

Koşu ayakkabısı alırken koşacağınız zemini göz önünde bulundurun, özellikle ürünün taban kısmı bu şartlara göre üretilmektedir. Şehir içi asfalt üzerinde koşacaksanız tabanı esnek bir çift, toprak zeminde koşacaksanız tabanı sert ve dişli ürünler tercih etmelisiniz. Beden seçiminde ise ayak parmaklarını gevşek tutan ancak ayağın geri kalanını sıkıca saran bir tercih yapmaya çalışın, böylece ayağınız koşu sonrası şişmeyecektir.

Fitness için Spor Salonunda Giyilecek Ayakkabı Önerisi

Bir spor salonunda giyeceğiniz ayakkabıyı seçerken hangi egzersizlere odaklandığınızı göz önünde bulundurun. Eğer koşu bandında çok vakit geçiriyorsanız çok terleyeceğiniz için nefes alabilen yüzeye sahip ayakkabılar tercih edin. Dışarıda koşarken göz önünde bulundurduğunuz hava koşulları veya zemin şartları burada söz konusu olmayacağı için kaygan zeminlerde yol tutuşu sağlayan dişli bir tabana da ihtiyacınız olmayacaktır. Tam aksine zemine her temasında ayakkabınızdan rahatsız edici sesler gelebilir. Ayrıca koşu bandında koşarken daha az yastıklama yapan bir ayakkabı tercih edin, çünkü koşu bandı zaten hafif yastıklı bir yüzeye sahiptir.

Eğer ağırlık kaldırma, squat ve genel bacak antrenmanlarıyla uğraşıyorsanız tabanı tamamen düz ve kısa (2-3 cm) ayakkabılar tercih edin. Bu yere temasınızda size kusursuz denge sağlayacaktır. Ayrıca bilek desteği kısa olmalıdır, çünkü sıklıkla eğilme hareketleri yapacaksınız ve uzun bilekli bir ayakkabı çömelmenizi kısıtlayacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.