Spor Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?
21.11.2022

Spor Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılar hemen hemen her insanın gardırobunun ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece spor yapmak için değil, günlük hayatta da giymek için en çok tercih edilen ürünlerdir. Tek olumsuz yönü, ayakların terlemesi sonucu günün sonunda ayakkabılardan hoş olmayan bir koku gelmesidir. Bunun nedeni çoğunlukla insan teriyle beslenen mikroorganizmalardır.  Size spor ayakkabılardaki kokuyu nasıl durduracağınızı ve bakterileri nasıl yok edeceğinizi göstereceğiz. Mağaza raflarında ayakkabı kokusu gidermek için pek çok ürün satılmaktadır. Bunlar ayakkabı koku giderici deodorantlar, spreyler ve koku yapmayan tabanlık gibi ürünlerdir. Ev yöntemleri de mevcuttur. Ancak kokan ayakkabılara çözüm olarak kokuyu kaldırmak, sorunun kendisinden kurtulmak için yeterli değildir. Eğer sebebi bulunmazsa koku geri dönecektir. Ayak kokusu, çocuklar, yetişkinler veya yaşlılar gibi her yaştaki insan arasında çok yaygın olan bir şeydir. Yani kelimenin tam anlamıyla herkes spor ayakkabı ve ayak kokusu sorununu yaşayabilir. Spor ayakkabı, günlük yaşam için süper rahat ve pratik ayakkabılardır, ancak bakım ve hijyen eksikliği kötü kokuyu çağırır.

Spor Ayakkabı Neden Kokar?

Kötü kokular genellikle sentetik malzemelerden yapılmış ayakkabı veya çoraplar giyildiğinde görülür. Ayaklar terlediğinden, sıvının çoğu içeride kalır ve ayakkabınıza sızar. Böyle bir besleyici ortamda, kokunun ortaya çıkması nedeniyle bakteriler aktif olarak çoğalır. Bu sorun ayakların terlemesiyle ortaya çıkar. Ter bezleri tarafından salınan nem ve kir karışarak patojenik mikroorganizmaların gelişmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu da ayakkabılarda hoş olmayan bir kokuya ve hatta ayaklarda enfeksiyon gelişimine yol açar.Ayakkabı kokusunun bir diğer olası nedeni yanlış ayakkabı seçimidir. Ayakkabı kokusuna çözüm olarak kış aylarında soğuktan koruyan cilt yüzey, yaz aylarında nefes alabilen tekstil yüzeyli ayakkabıları tercih edin. Aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere kışlık ve yazlık sneaker modellerinin farkını anlayabilirsiniz. Yaz aylarında cilt ya da suni deri yüzeyli sneaker tercih etmemelisiniz.

Ayakkabı Yüzeyi

Ayakkabı kokusunun bir diğer sebebi ise yıkandıktan sonra yeterince kurutulmadan giyilmeleridir. Islak olmasa bile hafif nemli giyildiği takdirde muhtemelen birkaç gün içerisinde kokmaya başlayacaktır.

Ayakkabı Kokusunu Gidermenin Püf Noktaları Nelerdir?

Kötü koku ve yoğun fiziksel aktivite genellikle doğru orantılıdır. Fiziksel aktivite sırasında vücudun terlemesi özellikle çok yoğun ise kötü kokulara neden olur. Aşağıda, ayakkabı kokusu giderme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Ne yazık ki, düzenli yıkama işlemi bu sorundan kurtulmak için her zaman yeterli değildir. Ayakkabı kokusuna çözüm olarak çoğunlukla evinizde bulunan basit ürünler kullanılabilir. Bu ürünler belki de en iyi ayakkabı koku giderici olabilir. Evde, kokan ayakkabılara çözüm yolları şunlardır;

  • Kömür, ayakkabı kokularını emebilir ve hatta üreyen bakterileri etkisiz hale getirebilir. Tablet halinde satılan kömürlerden alıp geceleri öğütüp spor ayakkabılara dökmeniz ve gündüzleri çıkarmanız yeterlidir.
  • Etil Alkol ile ayakkabınızın iç yüzeyini silebilirsiniz. Bir parça bezi alkolle ıslatın ve birkaç saat bekletin. Daha sonra ise ayakkabıdaki koku tamamen kaybolana kadar havalandırın.
  • Yeşil Çay veya adaçayı ayakkabılarınızı ayak mantarına ve kokuya neden olan mikroorganizmalardan arındırır. Demlenmiş hafif ılık çayı spor ayakkabınıza dökün ve kuruması için ayakkabınızın içine gazete parçaları sıkıştırın. Ya da daha önceden kullandığınız ve kurumuş haldeki yeşil çay poşetlerinizi ayakkabınıza koyup kokuyu giderebilirsiniz. Gece boyunca otlar ter kokusunu emer, yüzeyi dezenfekte eder ve ayakkabılara hoş bir koku verir.
  • Limon da iyi bir ayakkabı kokusu giderme çözümüdür. Rendelenmiş limon kabuğunu geceleri ayakkabınızın içine koyabilir ya da suyunu sıkıp hemen bez ile kurulayabilirsiniz.
  • Deniz tuzu da kullanabilirsiniz. Her gece spor ayakkabınıza dökün ve sabahları ayakkabınızı silkeleyip kuru bir bez yardımıyla silebilirsiniz.
  • Kahve çekirdekleri ile kokuları önleyebilirsiniz. Çekirdekler kuru olmalıdır çünkü ıslak çekirdekler ayakkabıyı nemlendirir ve koku oluşumuna devam eder.
  • Özel Spreyler de bakterileri öldürür ve ayak kokusunu durdurur. Ancak zamanla sorun yeniden ortaya çıkabilir, bu nedenle bu spor ayakkabı koku giderici ürünleri periyodik olarak kullanmanız gerekir.
  • Ayakkabı Tabanlığı değiştirmek de ayakkabı kokusuna çözümdür. Çünkü kokuların büyük kısmı tabanlıkta barınır. En az bir çift fazladan ayakkabı tabanlığınızın olması ve düzenli aralıklarla değiştirip, kirleneni temizlemeniz pratik bir çözüm olacaktır. Web sitemizden aksesuar kategorisinde yetişkin ve çocuk ayakkabıları için ayak numaranıza uygun yedek tabanlık satın alabilirsiniz.
  • Koku yapmayan ayakkabı markaları tercih edin. Her ne kadar temizlik önemli olsa da kalitesiz ayakkabılar kokuyu sürekli çağıracak ve sizi epey bir yoracaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.