Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Spor Ayakkabı Kaç Derecede Yıkanır?
02.12.2022

Spor Ayakkabı Kaç Derecede Yıkanır?

Spor ayakkabı yıkanır mı sorusuna verilecek cevap görecelidir. Çünkü spor ayakkabılar sürekli yanımızda taşıdığımız ve sıkça kirlenen ürünlerdir. Ancak onları makineye atacaksanız dikkate almanız gereken noktalar var.

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak her zaman mümkün değildir. Çünkü ayakkabılarınız zamanla deforme olabilir veya yıpranabilir, bu nedenle onları temizlemenin en güvenli yöntemi bu değildir. Hatta, büyük ayakkabı markaları bundan kaçınmanızı öneriyor. Her ne kadar en rahat ve en hızlı yöntem olsa da yıkama programınıza bağlı olarak ayakkabılarınız ve makinenizin zarar görebileceği konusunda sizi uyarmamız gerekiyor. Bu makalede bahsedeceğimiz yöntemler spor ayakkabı nasıl yıkanır sorusuna cevap vereceğiz.

.

Spor Ayakkabı Yıkamanın Püf Noktaları

Spor ayakkabılarınızı makine de yıkamamalısınız. Tüm Jump ayakkabı ürünleri dahil diğer markalar için de bu sakıncalıdır. Yine de tüm sorumluğu kabul edip yıkamaya kararlıysanız aşağıdaki aşamaları dikkate alın.

 • Çamaşır makinesinde spor ayakkabı yıkama kısmına gelmeden önce eğer üzerinde çamur gibi kirler varsa bu kirleri suyla temizleyin. Aksi takdirde hem ayakkabınız hem de makinedeki diğer kıyafetler için sıkıntı olabilir.
 • Bağcıkları ve ayakkabı tabanlığını çıkarın ve makineye ayrı şekilde atın. Böylece her biri suyla daha rahat temas edecek ve daha titiz yıkanacaktır.
 • Spor Ayakkabı hangi programda yıkanır? Ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak istiyorsanız, kısa programda ve sıkma olmadan (veya düşük seviye sıkma) ayarlanması gerekir. 
 • Spor Ayakkabı kaç derecede yıkanır? İdeal sıcaklık ise 30-40 derece civarlarıdır. Daha yüksek sıcaklıkta yıkamaktan kaçınmalısınız.
 • Çamaşır filesi satın alın ve ayakkabınızın iki çiftini de bu fileye koyarak makineye atın. Böylece ayakkabılarınız sürekli makineye çarpıp deforme olmaz ve diğer kıyafetleri kirletmez.
 • Sıvı deterjan kullanın çünkü toz deterjan kullanırsanız ayakkabınızı makineden çıkardığınızda beyaz beneklerle dolu olduğunu görebilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Spor Ayakkabı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizlemek istediğimiz ayakkabının malzemesi ve rengine dikkat etmelisiniz, çünkü makineye koymanız önerilmeyen bazı ürünler vardır. Süet spor ayakkabı modelleri için çamaşır makinesinde yıkama yöntemi kesinlikle önerilmez çünkü kumaşı zarar görebilir ve kalitesini kaybedebilir. Makinede en iyi spor ayakkabı yıkama girişimine en iyi tepki veren malzeme kanvas veya kumaştır, plastik, deri veya suni deri benzeri spor ayakkabı modelleri için ise daha iyi sonuç alacağınız için elde yıkamanızı tavsiye ederiz.

Spor ayakkabı nasıl yıkanır sorusu kadar nasıl kurutulur sorusuna da bir cevap verelim çünkü bu kısımda da sıklıkla yapılan yanlışlar var. Örneğin güneş ışığına bırakarak kurutmak tavsiye edilmez çünkü ayakkabınızın sararmasına neden olabilir. Kurutma makinesini de kullanmayın. En doğrusu doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde açık havada kurumaya bırakmak ve tamamen kuruduğundan emin olana kadar beklemektir.

Elde Spor Ayakkabı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor ayakkabı yıkama işlemi için suya, sıvı deterjana, bir leğene ve el bezine ihtiyacınız olacak. Ne yapmalıyız;

 • Öncelikle temizlik esnasında ayakkabının her kısmına ulaşabilmek maksadıyla sizi sınırlayan bağcıkları sökmelisiniz.
 • Tabanı temizleyerek başlamalısınız, çünkü genellikle taban kısmında toprak kalıntıları vb. lekeler bulunur. Ayakkabıyı ıslattığınızda bunlar çamura dönüşüp ayakkabıya ve üzerinize bulaşabilirler. Tabanı temizlemek için orta sertlikte bir fırça yardımıyla su ve sabun kullanabilirsiniz.
 • Yüzey için uygun bir kapta bir temizleme solüsyonu hazırlayın. Bunu yapmak için ılık suya biraz sıvı toz veya bulaşık deterjanı ekleyin ve karıştırın.
 • Ayakkabıları tamamen suya batırın. Yaklaşık 30 dakika ıslanmalarına izin verin. Bu, kurumuş kiri yumuşatmaya ve temizliği kolaylaştırmaya, hoş olmayan kokuları da gidermeye yardımcı olacaktır.
 • Ayakkabı çiftini ıslattıktan sonra su çok kirliyse boşaltın ve yeni bir temizleme solüsyonu hazırlayın. Sonra bir bez alıp nemlendirin ve bu bezin yardımıyla tüm tozlu kısımlardan tekrar geçin.
 • Kirli suyu boşaltın ve kabı bu sefer sadece suyla doldurun. Deterjan kalıntısını gidermek için bu adım 2-3 kez tekrarlanabilir.
 • Ayakkabıları sudan çıkarıp hafifçe sıkın ve kuru bir bezle silin. Daha sonra kuruması için dışarıya çıkarıp gölge bir yerde bırakın.

Beyaz Spor Ayakkabı Kaç Derecede Yıkanır?

Beyaz Spor Ayakkabı

Beyaz spor ayakkabının tek dezavantajı çabuk kirlenmesi ya da diğer ayakkabılara kıyasla kiri daha kolay göstermesi diyebiliriz. Beyaz spor ayakkabı mutlaka beyaz kıyafetlerle ve beyazlar için üretilmiş deterjanla yıkanmalıdır. Makineye atmadan önce az önce bahsettiğimiz elde spor ayakkabı yıkama yöntemleri denenmelidir. Yine de makineye atılacaksa renkli ayakkabılar için önerdiğimiz azami 40 °C’ yi beyaz spor ayakkabı için de öneriyoruz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.