Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Spor Ayakkabı Bağcığı Nasıl Bağlanır?
01.11.2022

Spor Ayakkabı Bağcığı Nasıl Bağlanır?

Ayakkabı bağlamak bazı insanlar için zor bir iştir. Özellikle kendi çocuklarınıza nasıl ayakkabı bağlayacağınızı açıklamak söz konusu olduğunda sorunlar ortaya çıkar. Talimatlarımızda ayakkabı bağcığı takmanın nasıl doğru şekilde bağlanacağını ve hangi yöntemlerin mevcut olduğunu açıklıyoruz. Spor ayakkabı bağlamanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Bazılarımız sadece ayaklarımızı sarması için bağlarken, bazılarımız ise daha şık görünmeyi amaçlar. Havalı görünmek veya ayakkabılarınızı hızlı ve zahmetsizce giymek için spor ayakkabılarınızı bağlamanın sayısız yolu vardır.

En Kolay Ayakkabı Bağlama Yöntemleri

Peki en kolay ayakkabı bağcığı nasıl bağlanır? İşte 2-3 saniyede atabileceğiniz pratik düğüm yöntemleri şunlar;

Klasik Düğüm

Klasik Ayakkabı Düğümü

 • Ayakkabının yanlarındaki bağcıkların ikisini de elinize alın ve ayakkabınızın ayağınıza tam oturması için bağcıkları biraz daha sıkın.
 • İki elinizde de tuttuğunuz ayakkabı bağcığı uçlarıyla basit bir düğüm atın ve sıkıca çekin.
 • Düğüm attıktan sonra ayakkabı bağı ile bir halka oluşturun. Bağcığı başparmağınız ve işaret parmağınızla tutun.
 • Gevşek ayakkabı bağını alın ve önden halkanın etrafına bir kez dolayın. Ayakkabı bağcığının orta kısmını halkanın altına çekin. İkinci ayakkabı bağı da bir ilmek oluşturmalıdır.
 • Son olarak, ilmekleri ayakkabının her iki tarafına da olacak şekilde çekin.

Tavşan Kulağı (Fiyonk) Düğüm

Fiyonk Ayakkabı Düğümü

 • Her iki ipi de tek bir düğümle bağlayın.
 • Bir düğüm attıktan sonra her iki ipi de tekrar ellerinize alıp tavşan kulağı şekline getirin.
 • Bunu yapmak için iki elinizdeki bağcıkları büküp ikiye katlayın.
 • Tavşan kulağı şeklini almış bağcıkları birbirine klasik düğüm atacak şekilde bağlayın.

Pratik Ayakkabı Bağcığı Modelleri Nelerdir?

Ayakkabınıza farklı bir hava katmayı amaçlıyor, ya da yeni aldığınız bağcıkları ayakkabınıza takmayı amaçlıyorsanız işte size önerebileceğimiz en pratik ve popüler iki bağcık stili;

Çapraz Stil (Zikzak) Bağcık Modeli

Zikzak Ayakkabı Bağcık Modeli

 • Ayakkabının altından başlayın ve bağcıkları yukarıdan iki delikten geçirin. Bağcıkların iki ucu da aynı uzunlukta olmalıdır.
 • Şimdi her iki ucu da deliklerden sırayla aşağıdan yukarıya doğru geçirin.
 • Daima aynı ritimde kalın, yani her zaman önce sola, sonra sağa veya tam tersi. Bu, düzenli ve simetrik bir görüntü ile sonuçlanacaktır.

Düz Stil Bağcık Modeli

Düz Stil Ayakkabı Bağcık Modeli

 • Ayakkabı bağcığının uzunluğunu eşitlemek için elinizde ikiye katlayın.
 • Her iki bağcık ucunu da farklı ellerinize alarak ayakkabının en altındaki bağcık deliklerine dışardan içeri olacak şekilde geçirin.
 • Bir üst bağcık deliğine geçin ve sağ taraftaki bağcık ucunu sağ taraftaki bağcık deliğinden çıkarın.
 • Bağcıkları her seferinde bağcık deliklerinden dışardan içeriye doğru geçirin ve kendi tarafındaki bağcık deliğinden çıkarın.
 • En yukarıdaki bağcık bağlama deliğine ulaşana kadar sağ ve sol uzunluğun eşit olmasına dikkat edin. Burada en sık yapılan hata sağ veya sol bağcığı daha çok bağlayıp diğerini kısa tutmaktır.

Ayakkabı Bağlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Eşit uzunlukta bağlayın. Hangi bağcık modelini tercih ettiğiniz fark etmeksizin doğru bağlama için tüm bağcıklar ayakkabının en altındaki iki delikten başlar. Bu sebeple sağ ve sol uçları geçirmeden önce bağcığı elinizde ikiye katlayın ve bağlarken de üst deliklere geçtikçe takibini sağlayın.

Çok sıkı ya da gevşek bağlamayın. Bağcıkların asıl amacının ayak sağlığımızı korumak olduğunu unutmayın. Çok sıkar ya da gevşek bırakırsanız ayakkabınız ayağınızı olması gerektiği ölçüde saramayacaktır.

Düğümü gizleyin. Bazı spor ayakkabılarda dil detayı öne çıkarmak istenebilir. Bunun için teknik fark etmeksizin yaptığınız düğümü dilin altına gizleyerek ayakkabıyı ön plana çıkarmanız mümkündür. Bunun için spor ayakkabınızın dil kısmını gerin ve kaldırın. Bağcıkları dilediğiniz gibi bağlayıp dil kısmının arkasına saklayın. Böylece ayakkabınızın görüntüsünü bozmamış olursunuz.

Ayakkabı alırken bağcık deliklerine dikkat edin. Eğer bağcıklarla uğraşmayı seviyorsanız ve farklı bağcık modelleri denemek istiyorsanız seçtiğiniz ayakkabıda yeterince bağcık deliği olmasına dikkat edin.

Farklı renkli ayakkabı bağcığı kullanın. Genellikle satın aldığımız ayakkabıların bağcıkları ana renk ile uyumlu şekilde seçilmiş olur. Ancak alışılmışın dışına çıkmaktan da zarar gelmez. Özellikle ayakkabıyla zıt renkli bağcıklar kullanarak çok daha şık görünümler kazandırabilirsiniz. Örneğin koyu renk bir ayakkabı için beyaz ayakkabı bağcığı kullanabilirsiniz. Ayakkabınızın mevcut bağcıklarını estetik bulmuyorsanız farklı renk ve desenli bağcıklar için buraya tıklayıp web sitemize göz atabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.