Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Outdoor Ayakkabı Nedir?
22.11.2022

Outdoor Ayakkabı Nedir?

Outdoor ayakkabı modelleri, doğa ve engebeli arazi yürüyüşlerinde ve zorlu hava şartlarında ayaklarınızı daha iyi koruyan, genellikle daha kaba görünen ancak dış etkenlere karşı daha fazla dayanıklılık gösteren ayakkabılardır.  Basit bir doğa yürüyüşünden dağcılık gibi doğa sporlarına kadar bir çok durumda spor ayakkabıların yetersiz kaldığı her senaryoya uygundurlar. Outdoor ayakkabı modelleri ve çeşitleri giyilecek duruma göre farklılık gösteririr. Yürüyüş ayakkabıları ya da trekking botlar gibi farklı ürünler mevcuttur. Araziye ve parkurun özelliklerine, mevsime, hava durumuna ve sıcaklığa, mesafeye ve süreye bağlı olarak her birinin artıları ve eksileri vardır.

Outdoor Ayakkabı Nasıl Üretilir?

 

Outdoor ayakkabı markaları için üretiminde en belirleyici en önemli unsur malzemedir. Taban kısmı genellikle kauçuk malzemeden olan ayakkabıların saya dediğimiz ayağı kaplayan yüzey kısmı farklı olabilir.

  • Deri saya aşınmaya ve suya dayanıklıyken, esnekliği zayıftır ve terleme yaparlar.
  • Nubuk ve süet saya, ise deriden daha yumuşak ve daha esnek olan ancak aynı zamanda daha az dayanıklı ve daha az su geçirmezdir.
  • Sentetik saya, farklı oranlarda polyester, naylon veya poliüretandan yapılır. Bazı sentetik sayalar derinin özelliklerini yansıtabilirken diğerleri çok daha hafiftir ve daha fazla nefes alabilir. Genellikle sentetik sayalar deriden daha hafiftir, daha nefes alabilir, daha esnektir, daha ucuzdur ve daha hızlı kurur. Ancak deriyle karşılaştırıldığında genellikle daha az dayanıklı ve daha az su geçirmezdirler.
  • Membran saya, nefes alabilen malzemeden yapılır. Deri ve bazı sentetikler gibi mükemmel su direncine sahiptir. Çoğu yürüyüş botunun su geçirmez olması için sayanın iç ve dış katmanları arasına sıkıştırılmış su geçirmez-nefes alabilen bir zar bulunur. Bu, ayakkabıyı su geçirmez hale getirirken bir yandan da biraz nefes alabilir hale getirir.

Üretimde göz önüne alınan bir diğer unsur ağırlıktır. Ağır botlar dayanıklılık ve destek açısından harikadır, ancak eklenen ağırlık daha çabuk yorulmanıza neden olabilir. Özellikle kadın outdoor ayakkabı modellerinde bu faktör daha çok dikkate alınmaktadır. Hafif botlar ve ayakkabılar sizi yormaz ama çok daha az destek sağlar. Yürüyüş hedeflerinize bağlı olarak hangisinin sizin için en önemli olduğuna karar vermeniz gerekecek.

Outdoor Ayakkabının Özellikleri Nelerdir?

En iyi outdoor ayakkabı modelleri, dış etkenlere karşı ayağı koruyacak yapıda olmalıdır. Tabanının, yapılması planlanan yolculuktaki arazinin zemin şartlarına göre olması gerekir. Karlı bir bölgede tabanın kaymaması için uzun çivili yapıda olması gerekir. Özellikle çocuk outdoor ayakkabı modelleri için bu husus çok önemlidir. Onlar yetişkinler kadar kolay denge sağlayamazlar. Aynı şekilde soğuk arazide ayağın donma riskini önlemek için yeterince sıcak tutacak malzemeden yapılmış olması gerekir. Eğer normal iklim şartlarında günlük doğa yürüyüşü yapmayı planlıyorsanız sneaker ayakkabılara benzeyen düşük bilekli jump outdoor ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz. Bu ayakkabılar daha hafif olduğu için her adımda kişiyi yormaz ve genellikle nefes alabilen daha ince malzemeden üretilir.

 

Outdoor Ayakkabı Tabanı

Outdoor Ayakkabı Tabanları

Taban en az üç katmandan oluşur: bunlar dış, orta ve iç kısımdır. Tabanın dış kısmı yüzeyle temas halinde olduğu için sert ve kaymaz malzemeden yapılır. Orta katman ise şok yükünü emme özelliğine sahiptir. İç katmanda ise ayağa destek sağlamak ve ayağınızdaki yükü eşit dağıtmak amaçlanır. Bazı modellerde, katman sayısı daha fazla olabilir ve değişimleri biraz farklı olabilir ancak mantık hep aynıdır; ayağın yükünü hafifletmek ve sağlam adımlar atmak.

Outdoor ayakkabı tabanı en çok EVA ve poliüretan malzemeyle üretilmektedir. EVA daha hafiftir ve aynı zamanda aşınmaya karşı oldukça dayanıklı bir malzemedir ve iyi bir şok emicidir. Orta tabanın farklı alanlarında daha iyi yastıklama için üreticiler farklı yoğunluklarda malzemeler kullanabilir. Poliüretan daha sert ve daha dayanıklıdır, bu nedenle en çok ağır trekking ve dağcılık botlarında kullanılır. Oysa EVA daha hafif ayakkabılarda daha yaygındır.

Outdoor Ayakkabı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?,

Doğa ve arazi yürüyüşü yapmak için idealdir. Yürüyüş sırasında ayakların su toplamasını ve ağrımasını engeller ve arazide güvenli bir tutuş sağlar. Hem ayak bileği hem de ayak için yeterli desteği sağlar. Yürürken ayak bileğinin bükülmesini engellerler. Dahası bunları sağlarken hareket kabiliyetini kısıtlamazlar. Botlar kadar ağır değillerdir, adımlarınızda sizi yormazlar ve günlük kıyafetlerinizin altında da estetik bir görünüme sahiptirler. Dört mevsime göre kadın ve erkek outdoor ayakkabı modelleri mevcuttur.

Outdoor Ayakkabılar Hangi Fiyat Aralığında Satılır?

Outdoor ayakkabı fiyatları ürünün su geçirmezlik vb özelliği, kullanılan malzeme, üretici markası gibi bir çok faktöre bağlıdır. Web sitemizdeki jump outdoor ayakkabı modelleri için bu bağlantıya tıklayın. Eğer profesyonel sporlar ya da zorlu arazi şartları için kullanma niyetindeyseniz trekking ve hiking botlar tercih etmeniz gerekecek. Bu botlar, yürüyüş ayakkabılarına kıyasla daha pahalıdır.  Outdoor ayakkabı markaları genellikle her bütçeye göre seçenekler sunmaktadır. Ancak unutmayın ki eğer profesyonel kullanıma yönelik ürün arıyorsanız bu biraz pahalıya gelecektir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.