Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Kışlık Spor Ayakkabı Nasıl Seçilir?
23.01.2023

Kışlık Spor Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Kış yaklaşıyor ve yakında yazlık spor ayakkabılarla sokağa çıkmak imkânsız olacak. Sonbaharın gelmesiyle yağışlar artıyor, yollarda su ve çamur birikintileri zorluklar çıkarıyor. Kış aylarında da durum çok farklı olmayacak. Kar yağışlarının başlamasıyla oluşacak buzlanmada da adımlarımızı daha dikkatli atmamız gerekecek. Peki bu gibi durumlar için doğru ve güvenilir ayakkabı nasıl seçilir?

Kışlık Spor Ayakkabı Bayan

Kışlık Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Kış şartları yaşadığınız iklime ve bulunduğunuz aylara göre farklılık gösterse de yeni bir ayakkabı ihtiyacı kaçınılmazdır. Daha iyi bir seçim yapabilmeniz için size en rahat kışlık spor ayakkabı satın alma rehberi hazırladık.Sonbahar ve kış aylarında soğuk hava, kar, çamur, bol su birikintileriyle karşılaşacağınızı biliyorsunuz. Bu nedenle doğru çifti seçerken sadece şık görünümü göz önünde bulundurmamalısınız.

Malzeme

Kışlık ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken en kritik faktör budur. Özellikle ısı yalıtımı açısından aldığınız ayakkabının malzeme tipi yerine göre birçok avantaj sağlayacaktır. En popüler ayakkabı malzemesi hakiki deridir ancak hızlı ve yoğun tempolu bir hayatınız var ise hakiki deriler sizi kısıtlayacaktır. Polyester, neopren kauçuklar gibi hafif sentetik malzemeler seçmek hem ısı yalıtımı hem de hareket rahatlığının eşit önem arz ettiği durumlarda daha iyi bir tercih olacaktır.

Dış taban

Kış aylarında yağmurdan ya da kardan dolayı yollar genellikle kaygandır. Özellikle yerler kar tuttuğunda dengemizi kaybetmeden yürümek en büyük temennimiz olur. Bu durumlarda kışlık spor ayakkabı modelleri için fark yaratacak en önemli unsur dış taban yapısıdır. Tabanı dişli ayakkabılar tercih etmelisiniz. Ancak tabanı dişli olan tüm ayakkabılar kış için uygun olmayabilir. Örneğin bazı outdoor ayakkabılar toprak ve çamur yola iyi tutunma amacıyla dişli tabana sahiptir, buna aldanmamalısınız. Bu ayakkabıların tabanları dişli olsa da incedir ve kış aylarına uygun değildir. Bu nedenle taban kalınlığını da göz önünde bulundurun. En az 3 santimetre yüksekliğinde olmasına dikkat edin. Isı izolasyonu için bu yeterli olacaktır. Dış tabanın su geçirmez olması da önemli bir kriterdir. Su geçirmez ayakkabı modelleri de kış aylarında revaçtadır.

Bilek Desteği

Özellikle kar kalınlığının yüksek olduğu bölgelerde yaşıyorsanız bilek desteği de sizin için önemli bir kriter olmalıdır. Çünkü ayak bilekleriniz karla direkt temas halinde olacaktır. Ancak bilek destekli ayakkabıların hareket özgürlüğünüzü bir nebze de olsa kısıtlayacağını göz önünde bulundurun. Kar kalınlığının birkaç santimetreyi geçmediği bir iklimde yaşıyorsanız bunu göz ardı etmek isteyebilirsiniz. Isı yalıtımının haricinde bilek destekli ayakkabılar kaygan bir zeminde düştüğünüzde bileğinizin yaralanma riskini de azaltacaktır.

İç taban

Kışlık spor ayakkabı modelleri yalıtımlı iç tabana sahip olmalıdır. Doğal malzeme olarak koyun yünü vb. yalıtım malzemeleri kullanılabilir. Bunun haricinde herhangi bir sentetik iç taban da tercih edilebilir. Çünkü yapay malzemeler nemi daha iyi emer ve koku yapmaz. Yıkanması ve kuruması daha kolaydır. Ayrıca tabanlıklara da dikkat edin. Kış aylarında tabanlıklar ıslanabilir ve temizlenip kurutulması için kolaylıkla çıkarılabilir olmalıdır.

Bağcık Tipi

Eğer çok soğuk bir kış geçirecekseniz ve eldiven takmak zorunda kalıyorsanız bağcıklarla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Eldiven takarken bağcıklarınızı bağlamakta güçlük çekebilirsiniz. Ayrıca bağcık delikleri de karın ve soğuğun geçmesi için bir sebep olabilir. Bu nedenle cırtlı ya da fermuarlı tasarımlara göz atmalısınız.

Beden Seçimi

Kışlık spor ayakkabılar, yazlık ayakkabılara kıyasla yarım numara büyük alınır. Bunun nedeni, kış spor ayakkabılarının daha kalın bir astara sahip olması ve kışın termal yünlü çoraplar tercih edilmesidir. Web sitemizden alışveriş yaparken buçuklu numaralar mevcut olmadığı için eğer ayağınız buçukluysa bir numara büyük almanız tavsiye edilir.

Kışlık Spor Ayakkabı Fiyatları

Kışlık spor ayakkabılar bir lüks değil, soğuk mevsimde bir ihtiyaçtır. Yazlıklara göre daha pahalı olmaktadır. Bunun sebebi zorlu hava şartlarına dayanabilmesi için üretimde daha maliyetli malzemeler kullanılmasıdır. Eğer tüm kışı geçirecek bir bot alma niyetindeyseniz bütçenizi biraz zorlamalısınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.