Kışlık Bot Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
27.01.2023

Kışlık Bot Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kışlık botların size birkaç mevsim hizmet etmesi, ayaklarınızı yaralamaması ve sizi soğuktan koruması için satın alma aşamasında daha bilinçli davranmanız gerekir. Ayakkabınızın bir kış sezonundan fazla dayanabilmesi için malzemesini, modelini ve işçiliğini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca tabanı buzda ve ıslak zeminde kaymamalı, nemi içeri almalıdır.

Kışlık Bot Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabıda En Önemli Unsur: Rahatlık

Kışlık bot alma niyetindeyseniz ve ayağınızın içinde rahat etmesini istiyorsanız beden seçiminde de dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Öncelikle ayak ölçümünün öğleden sonra yapılması gerektiği unutulmamalıdır çünkü akşama doğru ayaklar şişer ve botlar dar gelebilir. Bayan ve erkek kışlık bot modelleri en az bir numara büyük olmalıdır, çünkü kışın sıcak tutması için kalın çoraplar giyeriz ve parmak ucu ile ayakkabının burnu arasında sıcak tutacak bir hava boşluğu olmalıdır. Çocuk kışlık botlar için de durum farklı değildir ancak çocuğunuzun ayak gelişimini desteklemesi için ayakkabının ayağını kavrayabildiğinden emin olun.

Kışlık Ayakkabıda En Önemli Unsur: Sıcaklık

Ayağınızı sıcak tutmasını hususunda ürünün malzemesi büyük önem arz eder. Deri botlar ısıyı iyi tutar, deformasyona uğrasa bile şeklini geri kazanabilir, düşük sıcaklıklara dayanır ve nemi iter. Ayağın yapısına uyum sağladığı ve ayakların terlemesine izin vermediği için çok rahattır. Süet modeller de gayet estetiktir ancak suyu geçirebilir, nemden zarar görebilir ve kirlenmesi durumunda bakımını yapmak deri botlara kıyasla daha zahmetlidir.

Su Geçirmezlik

Kimse kış aylarında ayağının ıslanmasını istemez. Kar ve yağmur yağışlarının kış aylarında peşinizi bırakmayacağını unutmayın. Su geçirmez kışlık bot modelleri erkek ve kadın fark etmeksizin satın alınacak üründe aranan en kritik beklenti olmaktadır. Kış aylarında yağmur ve eriyen kar sebepli oluşan su birikintileri bu ihtiyacı zorunlu kılar. Ancak yoğun yağış almayan bir iklimde yaşıyorsanız önceliklerinizde bu kriteri bir iki sıra daha alta alabilirsiniz. Çünkü su geçirmezlik teknolojisi ürünün üretim sürecini değiştirdiği ve daha zahmetli kıldığı için fiyat etiketine de yansımaktadır.

Kaymayan Taban

Kışlık bot modelleri için taban kalınlığı en az 1 cm olmalıdır Taban için en iyi malzeme poliüretandır. Soğuk havayı çok iyi tolere eder. Termoplastik tabanlar da kauçuk tabana kıyasla soğuya dayanıklıdır ve kaymaz - aynı zamanda üretim maliyeti daha düşüktür ve fiyatı olumlu yönde etkiler. Kauçuk taban daha kaygandır ve dona karşı daha az dayanıklıdır.Tabanın deseni de kabartma olmalıdır, kaygan zemini iyi tutması için bu şarttır. Tabanın üst kısımla birleşme noktasına dikkat edin, kaliteli ayakkabılarda kıvrım veya çatlak olmamalıdır. Tabanın kalınlığı ne kadar kalınsa o kadar sıcaktır.

Hafiflik

Kışın attığımız her adım yaza kıyasla daha çok çaba gerektirecektir. Özellikle kar kalınlığının yüksek olduğu yerlerde her adımda ayaklarımız kara saplanacak. Bu durumda ayakkabının hafif olması büyük rol oynayacak. Özellikle kışlık kadın ve çocuk bot modellerinde hafiflik daha çok aranan bir kriterdir. Daha önceki başlıklarda bahsettiğimiz kriterleri göz önünde bulundurunca kışlık ayakkabıların ağır olması kaçınılmazdır. Satın aldığınız ayakkabılarla evin içerisinde prova amaçlı turlayın ve hafif olup olmadığını kontrol edin, sizi yoruyorsa iade edebilirsiniz.

Kışlık Bot Fiyatları

Kışlık bot fiyatları, ayakkabının malzemesine, su geçirmezlik seviyesine ve üreticisine göre değişmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz kriterler doğrultusunda zor kış şartlarını atlatmanıza yardımcı olması için Jump Ayakkabı' da size önerebileceğimiz erkek, kadın ve çocuk bot modellerini paylaşıyoruz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.