Ayakta Çalışanlar için Sneaker Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?
05.12.2022

Ayakta Çalışanlar için Sneaker Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

İşiniz saatlerce ayakta durmanızı gerektiriyorsa ve ayakkabılarınız rahatsızsa bir süre sonra ayaklarınız ağrımaya başlar. Üretim sektöründeki gelişmeler tüm gün boyunca ayakta çalışanlar için ayakkabı tasarımında daha fazla konforu mümkün kıldı. Ayakta uzun süre kalmayı gerektiren birçok meslek vardır. Rahat spor ayakkabının yapması gereken vücut yükünüzü taşırken size destek sağlamaktır. Gün boyu ayakta kalan birisi yanlış sneaker modeli seçmişse tüm vücut yükünü ayaklara biner. Düztabanlık rahatsızlığına zemin hazırlar, omurga, eklemler ve damarlarda ciddi sorunlara yol açabilir. Ayakkabılarınızı bilinçli bir şekilde seçerseniz, tamamen önlemeseniz bile bu tür sorunların riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Ayakta çalışanlar için tavsiyeler; rahat spor ayakkabı seçiminde konfor, ayak desteği ve terletmeme kriterlerine öncelik verilmelidir. İç taban, ayağa batmamalı, yumuşak ve süngerimsi yapıda olmalıdır. Taban, ayakta toplanmış vücut yüküne destek sağlamalıdır. Ayrıca düztabanlık oluşmaması için kısa da olsa topuk desteği aramak iyidir. Ayrıca ayakkabının yumuşak ve nefes alabilen bir kumaştan yapılmış, geniş ve ayak parmaklarına baskı yapmayan yapıda olması gerekir. Hareketsiz molalarda ayakkabılarınızı çıkarın. Bu, ayakları rahatlatmaya ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Ve elbette, hangisini seçerseniz seçin, beden seçiminize dikkat edip tam ayak numaranıza göre satın alın.

1.Sneaker Ayakkabılar ve Hafiflik

Ayaktayken giyilecek ayakkabılarda aranacak önemli bir özellik hafifliktir. Özellikle günlük spor ayakkabılarda malzemenin hafifliği işçiye rahatlık sağlar ve kullanıcının ayağını genellikle yormaz. 43 Numara bir erkek sneaker ayakkabı tekinin 250-300gr olması yeterince hafiftir. 37 Numara bir kadın sneaker için ise 200-250gr ağırlık tavsiye edilir. Ancak ayakkabının asıl görevinin vücut yükünü taşıyan ayaklarınıza destek sağlamak olduğunu unutmayın. Bu yüzden taban kısmı sağlam olmalıdır ve bu da çok hafif ayakkabılarda kolay kolay bulunmayacak bir özelliktir.

2.Sneaker Ayakkabılar ve Topuk Desteği

Sürekli ayakta çalışanlar için ayakkabı önerisi verilecekse önemli bir husus topuk uzunluğudur. 4 cm'ye kadar topuklu ayakkabılar en iyisidir. 5 cm'den yüksek topuklar ayaklarda, baldır kaslarında ve omurgada aşırı baskıya neden olur. Yüksek tabanlı sneaker modelleri ayak içine aşırı yüklenilmesine katkıda bulunur, bu nedenle uzun süre ayakta durmak için uygun değildir. Aynı şekilde topuk desteği olmayan taban

3. Sneaker Ayakkabılar ve Nefes Alan Astar

Tüm günü ayaklarınızın üzerinde geçirmek için nefes alabilen malzemelerden yapılmış ayakkabılar giymek gerekir. Bu sayede ter yoğunlaşmaz, ferahlık ve rahatlık hissi uzar. Nem, ayaklardaki yorgunluğu artırır ve sürtünmeyi, kötü kokuları, mantar oluşumunu ve yürümeden kaynaklanan aşınma ve yıpranmayı artırır. Yoğun iş günleri için deri veya kumaş tercih edin. Plastik veya sentetik malzemeler ayağın nefes almasını engeller.

4. Sneaker Ayakkabılar ve Dayanıklılık

İşyerinizde giyeceğiniz ayakkabının dayanıklılığı da çok önemli bir özelliktir. Yeni aldığınız bir ayakkabının giyildikçe dikişlerinin açılması, tabanının ezilmesi ve yıpranması gibi durumlar kısa zamanda ayak desteğini azaltacak ve tekrar ayaktayken yorulduğunuzu hissetmeye başlayacaksınız. Bunun olmaması için güvenilir markalardan kaliteli ve dayanıklı ayakkabılar almayı tercih edin.

5. Sneaker Ayakkabılar ve Dış Taban

Makalenin başında da bahsettiğimiz gibi ayakta çalışan biri için dış taban en kritik noktadır. Çünkü tüm vücut yükümüz taban kısmında toplanır ve zemine dağıtılır. Bu nedenle kaba bile görünse önceliğiniz ayakkabının tabanına bakmaktır.

6. Sneaker Ayakkabılar ve Rahatlık

Yukarıda değindiğimiz tüm kriterler bir araya geldiğinde ayakkabının rahatlığı kaçınılmaz olacaktır. Ayakta çalışan biri için gün boyu giydiği ayakkabılarının rahat ve konforlu olması iş yükünü azaltacak ve motivasyonunu arttıracaktır. Eğer tüm gün ayakta duruyor ve ayaklarınızda bir rahatsızlık hissediyorsanız siz de sorunları ertelemeyin ve en uygun sneaker ayakkabı fiyatları ile web sitemizdeki seçeneklere göz atın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.